سیستم مدیریت محتوای دروپال

امروزه بسیاری از کسب و کارهای بزرگ و کوچک برای راحت‌تر شدن روند مدیریت وبسایت و کم کردن هزینه‌های خود از سیستم‌های مدیریت محتوای رایگان استفاده می‌کنند. یکی از بهترین و محبوب‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوا سیستم دروپال (drupal) است. سیستم مدیریت محتوای دروپال به دلیل قدرت بالا و متن باز بودن، و همچنین مزایای ویژه خود مورد توجه کاربران زیادی قرار گرفته است. وبسایت‌های دولتی و کسب و کارهای بزرگی در آمریکا از این سیستم مدیریت محتوا استفاده می‌کنند که از میان آن‌ها می‌توان به دانشگاه استنفورد و یا توییتر اشاره داشت.

با استفاده از هزاران ماژول رایگان دروپال می‌توانید قدرت و قابلیت‌های وبسایت خود را افزایش دهید. در این مقاله قصد داریم پس از بررسی دقیق دروپال و مزایای آن، برخی از وبسایت‌های مشهور ساخته شده با استفاده از این سیستم مدیریت محتوا را معرفی کرده و در انتها محبوب‌ترین ماژول‌های مورد استفاده دروپال را معرفی کنیم. برای آشنایی با سیستم مدیریت محتوای دروپال با ما همراه شوید.

آشنایی با سیستم مدیریت محتوای دروپال

دروپال (drupal) یک سیستم مدیریت محتوای متن باز است که به زبان php نوشته شده است. سیستم‌های مدیریت محتوا برنامه‌های کامپیوتری هستند که به زبان ساده برای انتشار، ویرایش، نگهداری، حذف، و به طور کلی مدیریت محتوا مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه سیستم‌های مدیریت محتوا محبوبیت و اهمیت بالایی دارند و برای مدیریت محتوا در وبسایت‌های گوناگونی کاربرد دارند. با استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا طراحی و مدیریت سایت به کاری بسیار راحت و بدون دردسر بدل شده است. دروپال از جمله سیستم‌های مدیریت محتوای محبوب است که تحت مجوز jpl (آزمایشگاه علمی و فناوری ناسا) منتشر شده است. امروزه بیش از 2.3 درصد از تمام صفحات وب برای مدیریت محتوای خود از دروپال استفاده می‌کنند. از دروپال می‌توانید برای ایجاد وبلاگ شخصی، وبسایت‌های تجاری و فروشگاهی، وبسایت‌های سیاسی و حتی دولتی نیز استفاده کنید.

برای نصب دروپال به apache (آپاچی) و یک پایگاه داده مانند mysql نیاز خواهد بود. برای استفاده از نسخه 7 دروپال به نسخه php بالاتر از 5.2 نیاز خواهید داشت. بسیاری از وبسایت‌های معتبر ایرانی و خارجی از این سیستم مدیریت محتوا برای مدیریت وبسایت خود استفاده می‌کنند. با استفاده از امکانات ارائه شده توسط هسته اصلی دروپال بسیاری از نیازهای اولیه وبسایتتان برآورده خواهد شد. البته در صورتی که به امکانات و ویژگی‌های بیش‌تری نیاز دارید می‌توانید از افزونه‌ها و ماژول‌های آماده دروپال استفاده کنید. افزونه‌ها یا همان پلاگین‌ها (plugin) نرم‌افزارهای کوچکی هستند که می‌توانید با نصب آن‌ها قابلیت‌های بیش‌تری به نرم‌افزار اصلی خود بی‌افزایید. بسیاری از افزونه‌ها به صورت رایگان ارائه می‌شوند؛ اما ممکن است برای استفاده از برخی از آن‌ها ناچار به پرداخت هزینه باشید. امروزه بیش از 37 هزار افزونه در زمینه‌های گوناگون برای سیستم مدیریت محتوای دروپال در دسترس کاربران است.

منظور از متن باز بودن دروپال چیست؟

همانطور که اشاره کردیم سیستم مدیریت محتوای دروپال سیستمی متن باز (open source) است. اما متن باز بودن این سیستم به چه معناست و چه مزیتی دارد؟ بسیاری از نرم‌افزارهایی که خریداری کرده و یا از اینترنت تهیه می‌کنید به صورت نسخه‌های آماده به اجرا در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. معمولاً اعمال تغییرات در چنین برنامه‌‌هایی بسیار مشکل و حتی گاهی غیرممکن است. بسیاری از تولیدکنندگان برای حفاظت از کدهای نوشته شده نرم‌افزار مورد نظر را به این صورت ارائه می‌دهند.

اما نرم‌‌افزارهای متن باز نقطه مقابل نرم‌افزارهای آماده به اجرا هستند. در این نرم‌افزارها علاوه بر نسخه کامپایل‌شده، کد اولیه برنامه نیز در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. بدین ترتیب کاربران می‌توانند در صورت تمایل کد مرجع را مشاهده کرده و در آن تغییراتی ایجاد کنند. البته این کار نیازمند تخصص و دانش مربوطه خواهد بود. با متن باز بودن نرم‌افزارها امکان ایجاد قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید و حتی رفع برخی از خطاها توسط کاربران وجود خواهد داشت. با استفاده از دروپال نیز می‌توانید به تمام کدهای نوشته شده دسترسی داشته و در صورت اختیار آن‌ها را به میل خود تغییر دهید.

مزایای دروپال چیست؟

امروزه سیستم‌های مدیریت محتوای زیادی نظیر وردپرس، جوملا، پرستاشاپ، و دروپال وجود دارد. دروپال به عنوان یکی از سه cms برتر توسط بسیاری از کاربران و موسسات مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما دلیلی وجود دارد که دروپال انتخاب بسیاری از کسب و کارهای بزرگ و کوچک است. برخی از مزایای این سیستم مدیریت محتوای محبوب عبارت است از:

منابع در دسترس

تقریبا هر قابلیت و ویژگی که از سیستم دروپال انتظار داشته باشید پیش‌تر توسط افراد دیگری به بهترین شیوه طراحی و ارائه شده است. تقریباً تمام ماژول‌های مفید کاربری دروپال را می‌توانید از انجمن دروپال مشاهده و دریافت کنید. این ویژگی یک امتیاز بزرگ محسوب می‌شود؛ زیرا برای استفاده از ماژول‌های ضروری در بسیاری از cmsهای دیگر باید مبلغی را پرداخت کنید، در حالی که با استفاده از سیستم مدیریت محتوای دروپال می‌توانید به صورت رایگان از تلاش‌ها و تجربه‌های افراد دیگر بهره ببرید.

امنیت بالا

زمانی که بخواهید یک کسب و کار آنلاین مورد اعتماد کاربران داشته باشید، برقراری امنیت یکی از ضروری‌ترین اقدامات است. عدم فراهم آوردن امنیت برای کسب و کارهای بزرگ و پرترافیک و همچنین وبسایت‌های ادارات دولتی و درمانی، نه تنها اعتماد کاربران را از بین می‌برد، بلکه می‌تواند موجب صرف هزینه‌های هنگفت برای سپری کردن مراحل قانونی لازم شود. دروپال مباحث امنیتی را بیش از هر cms دیگری جدی می‌گیرد. به همین دلیل هم بسیاری از کسب و کارهای بزرگ و وبسایت‌های رسمی برای امنیت خود بر دروپال تکیه می‌کنند.

تیم امنیت دروپال از متخصصان امنیت از سرتاسر دنیا تشکیل شده است که زمان خود را وقف آنالیز و شناسایی ریسک‌های بالقوه در هسته اصلی دروپال و همچنین ماژول‌های آماده شده برای آن می‌کنند. هر ماژولی که برای دروپال نوشته می‌شود، ابتدا تحت نظر تیم‌های متخصص دروپال به طور کامل بررسی شده و پس از کسب تاییدیه امنیت منتشر می‌شود. علاوه بر این متن باز بودن دروپال نیز به کاربران این فرصت را می‌دهد که مشکلات و باگ‌های موجود در کد مرجع را شناسایی کرده و آن‌ها را به تیم مربوطه گزارش دهند.

مقیاس‌پذیری

یکی دیگر از مزایای مهم سیستم مدیریت محتوای دروپال مقیا‌س‌پذیری آن است. منظور از مقیاس‌‌پذیری آن است که شما می‌توانید با استفاده از ماژول‌های آماده موجود در انجمن دروپال، هسته اصلی سیستم خود را ارتقا دهید. مسئله خوبی که درباره استفاده از ماژول‌های آماده وجود دارد این است که این ماژول‌ها به راحتی با هسته اصلی دروپال ادغام می‌شوند. علاوه بر این ماژول‌های مختلف می‌توانند به راحتی به یکدیگر متصل شده و با هماهنگی کامل در کنار یکدیگر عمل کنند. این ویژگی را می‌توان نقطه قوت دروپال در مقایسه با دیگر سیستم‌های مدیریت محتوا دانست. علاوه بر این با وجود متن باز بودن دروپال شما می‌توانید هر ماژولی که می‌خواهید طراحی کرده و یا ماژول‌های دیگر را به دلخواه خود تغییر دهید.   

قابلیت اطمینان

سیستم مدیریت محتوای دروپال یکی از سه cms برتر در سرتاسر جهان است. با وجود آنکه دروپال همچنان در حال پیشرفت و توسعه است، از ابتدای انتشار تا کنون وضعیت پایداری داشته است. در حال حاضر دروپال 9 آخرین ورژن منتشر شده از این سیستم مدیریت محتوا است. اما می‌توانید اطمینان کامل داشته باشید که با در اختیار داشتن نسخه‌‌ی قبلی می‌توانید از پشتیبانی تا حداقل 5 سال آینده استفاده کنید. در عین حال منابع مورد نظر تا ابد در اختیار کاربران خواهند بود.

بهترین نمونه سایت‌های دروپال کدامند؟

به دلیل قدرت بالای دروپال و قابل اعتماد بودن آن، بسیاری از کسب و کارهای بزرگ و کوچک با اشتیاق از این سیستم مدیریت محتوا استفاده می‌کنند. پس از آشنایی با سیستم مدیریت محتوای دروپال، شاید معرفی و بررسی برخی از وبسایت‌های ساخته شده به وسیله آن به شما برای درک بهتر قدرت دروپال کمک کند. برخی از معروف‌ترین وبسایت‌های ساخته شده به وسیله این سیستم مدیریت محتوا عبارت است از:

ساخت سیات دانشگاه استنفورد با دروپال

همانطور که می‌دانید دانشگاه استنفورد یکی از برترین و شناخته‌شده‌ترین دانشگاه‌های آمریکا است. این دانشگاه برای وبسایت خود از سیستم مدیریت محتوای دروپال استفاده کرده است. در این وبسایت اطلاعاتی درباره دانشجویان حاضر و همچنین دانشجویان آینده یافت می‌شود. علاوه بر این می‌توانید تمام اخبار و اطلاعات درباره مطالعات جدید و مطالعاتی که در حال انجام هستند را در این وبسایت مشاهده کنید. بسیاری از دانشجویان از این وبسایت برای اطلاع از مطالعاتی که در دانشگاه در حال انجام هستند استفاده می‌کنند.

وب سایت ناسا و استفاده از سی ام اس دروپال

یکی از بهترین وبسایت‌های ساخته شده به وسیله دروپال وبسایت ناسا است. در این وبسایت حجم زیادی از اطلاعات، تحقیقات، مطالعات، اخبار، و دیگر موارد مربوط به این موسسه منتشر می‌شوند.

ساخت سایت جوایز امی با سایت ساز دروپال

از دیگر وبسایت‌هایی که برای ساخت آن‌ها از دروپال استفاده شده است وبسایت مربوط به جوایز امی است. در این وبسایت تصاویر، ویدئوها، مصاحبه‌ها، و دیگر اخبار و اطلاعات درباره جوایز منتشر می‌شود. وبسایت جوایز امی کامل‌ترین اطلاعات درباره صنعت تلویزیون را ارائه می‌دهد.

وب سایت نوکیا طراحی شده با سیستم مدیریت محتوای دروپال

شرکت نوکیا نیز برای طراحی وبسایت‌های جهانی خود از سیستم مدیریت محتوای دروپال استفاده کرده است. در این وبسایت‌ها می‌توان آخرین محصولات نوکیا به همراه جدیدترین اخبار موجود و آپدیت‌های پیش رو را مشاهده کرد.

ای‌بی

ای‌بی (ebay) یکی از فروشگاه‌های اینترنتی بسیار محبوب و معروف در سرتاسر جهان است. وبسایت شرکت ای‌بی نیز با استفاده از دروپال طراحی شده است. در وبسایت ای‌بی می‌توانید اطلاعات دقیق درباره این شرکت، جدیدترین اخبار و وقایع مرتبط، و همچنین فرصت‌های شغلی مناسب خود را مشاهده کنید. این وبسایت کانال رسمی ارتباطات شرکت ای‌بی است.

توییتر

بله، درست می‌بینید! حتی شرکت بزرگ و محبوبی مانند توییتر نیز از سیستم قدرتمند دروپال استفاده کرده است. البته خودِ توییتر با استفاده از دروپال ساخته نشده است؛ بلکه از این سیستم مدیریت محتوا برای پورتال دولوپرها و برنامه‌نویسان این شرکت بهره گرفته شده است. این وبسایت جایی است که می‌توانید در آن داکیومنت‌ها و Apiها را مشاهده کنید.

پینترست

پینترست از دیگر شرکت‌های بزرگ و محبوبی است که برای ساخت بخش مرتبط با بیزینس‌های وبسایت خود از دروپال استفاده کرده است. این بخش در واقع مخصوص کسب و کارهایی است که با شرکت پینترست همکاری می‌کنند. علاوه بر این در این وبسایت می‌توانید راه‌های همکاری با پینترست، داستان‌های موفقیت، و دیگر اطلاعات مفید را مشاهده کنید.

برخی از بهترین ماژول‌های دروپال را بشناسید

برای آشنایی با سیستم مدیریت محتوای دروپال شاید بهتر باشید که با بهترین و پراستفاده‌ترین ماژول‌های این سیستم مدیریت محتوا نیز آشنا باشید. همانطور که پیش‌تر گفتیم با استفاده از پلاگین‌ها و ماژول‌ها می‌توانید قابلیت‌ها و ویژگی‌های مورد نظر خود را به وبسایتتان اضافه کنید. برخی از محبوب‌ترین ماژول‌های دروپال عبارت است از:

Google Analytics

گوگل آنالیتیکس را می‌توان یکی از حیاتی‌ترین و مهم‌ترین ابزارها برای مدیریت هر وبسایتی دانست. با استفاده از این ابزار قدرتمند می‌توانید تمام آمار مربوط به بازدیدهای وبسایت خود را مشاهده کرده و بر اساس آن‌ها درباره استراتژی‌های بازاریابی خود تصمیم بگیرید. با کمک ماژول گوگل آنالیتیکس می‌توانید سیستم ارزیابی آمار مربوط به وبسایتتان را به پلتفرم خود اضافه کنید. تنها کاری که لازم است انجام دهید کپی کردن یک قطعه کد جاوااسکریپت و قرار دادن آن در تمام صفحات سایت است.

Admin Toolbar

یکی دیگر از محبوب‌ترین ماژول‌های دروپال ماژول Admin Toolbar است. با استفاده از این ماژول می‌توانید کارهای خود را سریع‌تر پیش برده و زمان کم‌تری تلف کنید. این ماژول تمام ابزارهای نوارابزار پیش‌فرض دروپال را به شکل یک منو کشویی درمی‌آورد. این ویژگی دسترسی سریع به تمام صفحات ادمین را برای شما ممکن خواهد کرد. این ماژول بر روی ماژول پیش‌فرض هسته اصلی دروپال سوار شده و تمام کاربردها و ویژگی‌های آن را داراست.

Shield

شیلد از دیگر ماژول‌های پرکاربرد دروپال است. با استفاده از این ماژول می‌توانید با احراز هویت آپاچی امنیت وبسایت خود را ارتقا دهید. اگر کاربری نام کاربری و رمز خود را نداند، این ماژول اجازه نمایش سایت را به وی نخواهد داد. این ماژول با عملکردی ساده به راحتی وبسایت شما را امن‌تر خواهد کرد.

سیستم مدیریت محتوای دروپال در چه سالی منتشر شد؟

دروپال برای اولین بار در ژانویه سال 2001 میلادی منتشر شد.

آیا سی ام اس دروپال رایگان است؟

بله. سیستم دروپال به صورت کاملا رایگان و متن باز ارائه شده است. طراحی وبسایت با دروپال هیچ هزینه‌ای نخواهد داشت. البته بهتر است بدانید که برای اضافه کردن برخی از قابلیت‌های مورد نظر خود باید از ماژول‌های غیررایگان نیز استفاده کنید.

آیا نحوه کار با دروپال مشکل است؟

نحوه کار با دروپال به هیچ وجه مشکل نیست؛ اما ممکن است یادگیری آن در ابتدا کمی مشکل باشد. شروع کار با دروپال نسبت به وردپرس به دانش فنی بیش‌تری احتیاج خواهد داشت؛ اما با استفاده از دروپال می‌توانید وبسایت‌های قدرتمندتر و پیشرفته‌تری را طراحی کنید.

Rate this page